Když impregnace nestačí
Námi dodávané dřevo je ošetřené už v průběhu výroby impregnací a následně opatřeno ochranným nátěrem. Ale i přes tuto péči může dojít k jeho napadení. Jak je to možné? Jedná se totiž o povrchovou úpravu. Škůdce může dřevo napadnout přes neošetřené praskliny anebo už v lese před samotným zpracováním.
Nejlepší ochrana? Udržujte správnou vlhkost dřeva
Pro každý dřevokazný proces je základem vlhkost a její rozvoj. Účinnou a spolehlivou cestou, jak dřevo nejlépe chránit, je udržovat jeho správnou vlhkost pod 15 %. Tak bude v podstatě dřevokazným procesem nezničitelné.
Když napadne dřevo dřevokazný brouk
Nejvhodnější podmínky pro nakladení vajíček má brouk v lese, nejčastěji tak napadené dřevo pochází již ze samotného lesa. Napadení není v zásadě možné rozpoznat, proto se kmeny s larvami dostávají přímo do výroby a dále zpracovávají. Nakladené larvy brouků postupně vyhlodávají chodbičky, rostou a po dokončení vývojového cyklu opustí dřevo skrz výletové otvory.
Nejčastější škůdci dřeva jsou:
A co kůrovec? Ten se živí lýkem, takže jeho napadení uvidíte na první pohled. Takto poškozené stromy byste měli pro stavbu použít pouze za specifických okolností.
Jak poznat napadené dřevo?
Prvotní napadení ze začátku rozpoznáte velmi těžce. Patrné bude až ve chvíli, kdy škůdce vykouše výletové otvory (pilořitky vykousávají kulaté a tesaříci oválné) anebo ve chvílích, kdy začnete slyšet hryzání, což znamená, že je larva už těsně pod povrchem dřeva.
Důsledky napadení larev brouků
Nejdůležitější je, že larva dřevo domu vážně nepoškodí a ani ho celé nesežere. Po dokončení vývoje larvy brouk dřevo opustí a dřevem už se neživí. Většinou se musí prokousat vrstvou nátěru a hned potom zahyne. Nicméně, slyšitelné hlodání a poškození povrchu dřeva výletovými otvory je více než nepříjemné. Existuje několik metod, jak lze larvy ve dřevě zničit. Patří mezi ně:
Larvy jsou ve dřevě velice dobře chráněné a jejich likvidace není snadná. Žádná z těchto metod není stoprocentně účinná. Navíc jsou relativně drahé a často se jejich aplikace neobejde bez různých komplikací.
NÁŠ TIP
Pokud larvy ve dřevě objevíte, doporučujeme trpělivost a jednodušší postup přirozené ochrany dřeva, který zamezuje dalšímu napadení dřevokazným hmyzem. Vyčkejte, až brouk dokončí vývojové stadium a dřevo opustí. A pokud bude vaše dřevo suché a dobře ošetřené, je šance na další napadení téměř nulová.
Co když napadne dřevo dřevokazná houba
I u dřevokazné houby platí, že napadá vlhké dřevo. Její spory jsou všudypřítomné a napadení může proběhnout kdykoliv. Proto je velmi důležité dřevostavbu průběžně a pravidelně kontrolovat. Zejména místa, ve kterých hrozí zvýšená vlhkost nebo zatékání vody. Velké nebezpečí představují praskliny na méně chráněných stěnách a trámy vyčnívající ven – při každém dešti totiž mohou navlhnout. Dřevo pak může rychle vyhnívat zevnitř, aniž by to na jeho povrchu bylo tolik patrné. Minimalizujte tak přístup vody ke dřevu nějakým stavebně technologickým řešením.
Prevence – klíč k ochraně dřeva
Základem ochrany dřeva je prevence. Věnujte mu pozornost a pečlivě hlídejte, aby se k němu nedostávala vlhkost. Díky soustavné kontrole objevíte případné napadení brzy a rovnou můžete kontaktovat odbornou firmu, která vám pomůže vše vyřešit.