Technologie výroby roubenek vychází z tradic roubených domů v České republice. Roubenky stavíme z masivních řezaných hranolů tloušťky 30 cm. Součinitel prostupu tepla takovéto stěny máme certifikovaný na hodnotě 0,26 W/m2K. Pokud by někdo měl požadavek na lepší tepelně izolační vlastnosti, je možné přidat vrstvu z konopné izolace už bez parozábran, tedy při púlném zachování přírodních vlastností masivní dřevěné stěny. Masivní přírodní dřevěné stěny mají všechny potřebné vlastnosti tak, aby splnily náročné požadavky dnešní doby a přitom zajistily zdravé životní prostředí. Více o vlastnostech dřeva zde.
Nejčastěji používaný profil při výrobě roubenky je 300/300 mm před seschnutím, ale můžeme rozměr hranolu přizpůsobit požadavkům investora. Rozměr hranolu ovlivňuje tepelné vlastnosti stěny a cenu hrubé stavby.
Roubenky - používané materiály:
Přirodní masiv - nosné stěny roubenek vyrábíme nejčastěji z nesušených smrkových nebo jedlových trámů průřezu 300/300 mm. Menší tloušťky doporučujeme pouze pro roubenky, které nejsou trvale obydlené nebo jsou izolovány dalšími vrstvami. Mezi hranoly je mezera vyplněná konopnou izolací a speciálním PE těsněním. Izolace je pak zakryta dřevěnou trojúhelníkovou lištou nebo tmelem. Rohové spoje jsou nejčastěji na rybinu. Vyvinuli jsme speciální těsnící systém proti průfuku rohů. Přesahující konce trámů jsou opatřeny zdobením. Výroba probíhá ručně pomocí motorvých pil, dlát a sekyr.
Roubenka z lepeného hranolu - používáme přírodní BSH lepené hranoly různých tlouštěk (až do tloušťky 28 cm) od rakouského dodavatele. Při lepení hranolů je použito kvalitního, zdarvotně nezávadného lepidla umožňujícího dýchání dřeva. Trámy jsou ze smrkového dřeva. Dřevěná konstrukce roubenky je s precizností vyrobená na CNC strojích podle detailně zpracovaného projektu. Tento projekt je součástí dodávky. Rohové spoje jsou rybinové, podélné spoje jsou na pero a drážku. Naše firma pak provede odbornou montáž na stavebním místě. Výhodou roubenek z lepeného hranolu je to, že už nepraskají, nehýbou se a nesesedají, nevýhodou pak vyšší cena. Pro přírodně založené jedince může být nevýhodou i použití lepidel ve dřevě. Spolupracujeme s předním rakouským výrobcem firmou Hasslacher Norica Timber. Hranoly jsou vyrobené podle norem ONORM EN 14080 a jsou lepeny melaminovým lepidlem. V tomto systému je možné dodat stavby, které vyhoví přísným energetickým normám, tedy nízkoenergetické a pasivní roubenky, jejichž stěna je dvouplášťová složená ze dvou samostatných nosných masivních dřevěných konstrukcí, mezi něž se vkládá vatová ( konopná) izolace dle potřeby na tepelně izolační vlastnosti stěny. Konstrukce je tak zcela přírodní bez jakýchkoliv bariér a chová se podobně jako přírodní masiv. Ostatní tesařské konstrukce jako například krovy pak vyrábíme většinou standartně z našeho materiálu.
Sibiřský cedr (borovice limba) - o síle cedru najdeme zmínky i v Bibli. Sibiřský cedr (tato borovice roste poze na Sibiři v použitelném množství) má velice příznivé a léčivé účinky. Látky obsažené v cedrovém dřevě zajišťují čistotu vnitřního prostředí a minimální výskyt škodlivých bakteriíí a virů. Pro roubenky ze sibiřského cedru platí stejné podmínky jako pro roubenky z nelepeného masivu - je nutné je oštřovat a počítat se sedáním. Další informace o roubenkách ze sibiřského cedru.
Roubenky na klíč
Roubenky dodáváme od hrubé stavby po stavbu na klíč. Výhodou roubenek oproti srubu je, že stěny jsou rovné a napojování dalších konstrukcí je tak jednodušší. U roubenek z nesušeného masivu se ale musí počítat s dilatací 6% stejbně jako u srubů. Je nutné počítat s tí, že dřevo je přírodní materiál, kroutí se, praská a vysychá a podléhá přirozenému stárnutí. Při vhodném oštřování dřeva a dodržení konstrukční ochrany dřevěných konstrukcí vydrží tyto stavby stovky let.
Konstrukce roubenky
Tradiční konstrukce roubených domů vychází z toho, že střecha sedí na pozednici ležící na vysazených stropních trámech (samozřejmě zdobených). Díky tomu odpadájí roubené podkrovní stěny, které nejsou satbilní. To zaručuje kompaktnost celé stavby a v kombinaci s polovalbami (sukýnkami) a lomenicemi (štít) zdůrazňují krásu celé konstrukce. Nebojíme se však také realizace atypických a moderních roubených domů.
Roubené konstrukce mají ve srovnání se srubovými stavbami omezení ve velikosti a variabilitě konstrukcí. Ne vše, co lze postavit z kulatiny, můžeme postavit také z hranolu. Např. štítové konstrukce nebo příčky v podkroví musí být provedeny sendvičovou konstrukcí. Hlavní rozdíl je však v estetickém vzhledu roubené nebo srubové stavby a potencionální zájemce by se měl rozhodnout pro to, co je mu bližší.
V některých oblastech je problém s povolením srubové stavby z kulatiny (přesazené rohové spoje). Zde je možné použít kombinaci obou stylů – rybinový rohový spoj na kulatinových stěnách.
Vyvinuli jsme speciální systém izolace mezi trámy roubené stěny zaručující dokonalé tepelně izolační vlastnosti roubené stěny a stoprocentní těsnost spojů. V podélné drážce to zajišťuje kombinace konopné vaty a dvou těsnících provazců z myralonu, v rohovém spoji speciálně usazené komprimační pásky a izolační konopná výplň v průřezu celého rohu (eliminuje průfuk i tepelný most). Už se nemusíte bát, že vám bude do roubenky foukat. Tepelně-izolační vlastnosti naší roubené stěny tloušťky 30 cm se blíží nízkoenergetickým parametrům: součinitel prostupu tepla 0,26 W/m2.K! Pro dosažení lepších tepelněizolačních vlastností stěny se musí použít další izolační vrstvy.
Rozsah dodávky: dodáváme roubenky od realizace formou šéfmontáže až po kompletní stavbu na klíč. Vždy jsou pro nás podstatné požadavky investora, kterým se snažíme přizpůsobit. Nabízíme také zhotovení projektové dokumentace, záruční a pozáruční servis.
Nabízené dřeviny:
Upozornění: dřevěné trámy jsou přírodní materiál, který při vysychání sesedá (až o 6%), praská a může se kroutit. Dřevo může být ohroženo dřevokaznými procesy, proto je důležitá správná péče o dřevené konstrukce.
Prohlédněte si naši fotogalerii: Roubenky