Ne všechny stěny ve srubové nebo roubené stavbě musí být z masivu. Tím, že provedete nenosné vnitřní stěny jinou konstrukcí než je srubová nebo roubená stěna, ušetříte jak peníze tak prostor.
Dělící příčky můžou být:
Tyto příčky jsou levnější než nasivní srubové a roubené stěny a také zabírají míň místa. Kromě toho mají i jiné výhody - například snadnější instakace vody, odpadů i topení, zesvětlení místností, akumulační funkce a podobně. Tyto příčky však musí být napojeny na masivní dřevěné konstrukce podle určitých pravidel. Je to proto, že masivní stěny si vlivem vysychání sedají a příčky musí toto sedání umožňovat. Detaily napojování můžete vidět v následujícím PDF dokumentu a na obrázcích.
Příčky - řezy 1 (dokument ke stažení)
Příčky - řezy 2 (dokument ke stažení)
Okna do srubových a roubených staveb jsou většinou dřevěná, i když je možné osadit také okna plastová případně i z jiných materiálů. Je to spíš otázka vkusu, nároků na údržbu atd. Okna dřevěná jsou buď eurookna (dnes doporučujeme min profil 78 mm) nebo špaletová (kastlová). Špaletová okna jsou ideální pro roubené stavby. Jsou také vhodné z hlediska tepelně - izolačních vlastností, ale jsou také dražší.
Problematika osazení oken a dveří v masivních dřevěných stěnách má oproti jiným stavbám svá specifika. Základní rozdíl spočívá v tom, že masivní dřevěné konstrukce srubů a roubenek sesychají (pokud nejsou z lepených trámů). Proto je nutné rozměrově stabilní prvek jako je okno osadit do masivní stěny dilatačně. Řeší se to montáží dilatačních prvků (T - profilů) na boční ostění otvoru a necháním dilatační mezery u nadpraží okna. U parapetu se oknu může uchytit na pevno. Dilatační mezery a prvky se pak zakryjí dřevěnýma lištama a parapety. Možnosti a detaily osazení a lištování oken uvidíte v přiloženém PDF dokumentu. V galerii potom můžete posoudit vhodnost různých způsobů lištování oken a dveří.
Okna - řezy (dokument ke stažení)
V průběhu našeho podnikání v oboru staveb srubů a roubenek se potýkáme stejně jako ostatní s problémem těsnosti srubových a roubených stěn. Masivní dřevo má vynikající tepelně izolační vlastnosti, jak píši v jiné kapitole. Pokud ale fouká přes spáry nebo rohy srubů a roubenek vlivem špatného utěsnění, je to dost závažný problém, který výrazně snižuje komfort bydlení v takové stavbě.
My se této problematice důsledně věnujeme. Na základě naší praxe z více jak 300 realizací jsme vyvinuli speciální systémy pro těsnění srubů i roubenek už ve fázi montáže hrubé stavby. Tyto systémy máme patentované. Izolační materiály jsou pružné a reagují i na vysychání masivu a jeho pohyby při tomto vysychání i po něm. Přesto však vznikají v průběhu vysychání masivních konstrukcí místa, ketré nejlepší těsnící systém nezatěsní.
Jedná se především o praskliny. Masivní dřevo při vysychání parská a pokud je tato prasklina v blízkosti rohu, může procházet z exteriéru do interiéru a vytvoří tak přímý kanálek pro prodění vzduchu, případně zatékání. Platí to jak pro sruby tak roubenky. Oprava těchto míst je realtivně jednoduchá a časově nenáročná. Pro zatěsnění průchozích prasklin se nám nejlépe osvětčila polyuretanová pěna trubičková. Trubičku je nutné strčit do praskliny co nejhlouběji a odhadnout správné množství vytlačené pěny tak, aby se díra ucpala, ale pěna zbytečně nevlézala z otvoru. Je dobré otvor zacpat poté konopnou vatou, aby pěna nevylezla a nebyla vidět. Pro odstranění přebytečné pěny použijte odstraňovač PU pěny (funguje dokud je pěna měkká). Zafoukání pěnou je lepší provést z venku, kde zašpinění povrchu pěnou tolik nevadí. I zde však platí pravidlo, stejně jako u jiných oprav, že by se opravy měly dělat až po úplném vyschnutí dřeva. Více vám napoví fotografie.